Jak pečovat o pneumatiky?

Správnou péčí prodlužujeme životnost pneumatik.

Odpověď by mohla znít: "Nijak!". Pneumatiky jako takové jsou bezúdržbové, netřeba je nijak umývat, lakovat, pastovat či impregnovat. Téměř každý motorista se ale zajímá, jak může životnost pneumatiky prodloužit. Životnost pneumatiky lze velmi významně ovlivnit způsobem jejich používání. Zde jsou ty hlavní z nich:

Správně hustit

Správně nahuštěná pneumatika poskytuje optimální valivý odpor a optimální přilnavost. Správně nahustit pneumatiku by měl umět každý motorista. Podhuštěná nebo naopak přehuštěná pneumatika nejen, že neposkytuje optimální jízdní komfort a bezpečí, ale nedokáže dosáhnout maximálního kilometrového výkonu. Správně nahustit pneumatiku dnes nemusíte jen doma v garáži, ale můžete využít zdarma dostupných kompresorů u čerpacích stanic. Pro správně nahuštěnou pneumatiku doporučujeme hustit dusíkem. Dusík udržuje v pneumatice díky svým vlastnostem mnohem stabilnější tlak. Jak je známo, při vyšších teplotách dochází k rozpínání látek. Dusík má tu vlastnost, že i při různých teplotách udržuje v pneumatice stálý tlak. Nemusí se jednat jen o celoročně proměnlivou venkovní teplotu. V průběhu jízdy se pneumatika zahřívá. Huštění dusíkem vám provedeme v našem pneuservisu a doporučujeme, abyste si tlak v pneumatikách pravidelně kontrolovali.

Hlídat si geometrii náprav

Seřízená geometrie náprav automobilu je základem, aby se pneumatiky sjížděly rovnoměrně. Zvláště u starších automobilů je vhodné před koupí nových pneumatik zkontrolovat, případně seřídit, geometrii náprav vašeho vozu. V případě, že geometrie není v pořádku, sjíždí se vnitřní strana pneumatiky jiným tempem než vnější strana a pneumatiku již nelze vrátit do původního stavu. Takové pneumatiky můžete velmi brzy vyhodit.

Funkční tlumiče jsou důležité

Kvalitní tlumiče a správný styl jízdy jsou dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje kilometrový výkon vašich pneumatik. Prudká akcelerace, brždění, rychlé průjezdy zatáčkami, rychlé přejíždění retardérů, obrubníků či jiných nerovností způsobují nadměrné opotřebení pneumatik. Pokud jste si mysleli, že kvalitní tlumiče nemají na kilometrový výkon žádný vliv, pak vás vyvedeme z omylu. Nekvalitní (staré) tlumiče mohou způsobit nerovnoměrné opotřebení pneumatik, které následně vibrují a vibrace jsou přenášeny do kabiny. Vyjete "schody" na pneumatikách jsou opět nevratné.

Vyvažovat kola a používat letní a zimní pneu

Správně vyvážená pneumatika poskytuje vyšší komfort a vyšší kilometrový výkon. Pneumatiky je vhodné pravidelně vyvažovat - ideální příležitostí je výměna pneumatik z letních na zimní a naopak. Nesprávně vyvážená pneumatika způsobuje vibrace a patrný je též nerovnoměrný úbytek vzorku.

Volba sezonních pneumatik je důležitá nejen z hlediska bezpečnosti (a nyní i vzhledem k dodržování příslušných předpisů), ale i z hlediska zvýšení jejich kilometrového výkonu. PNeumatika je optimálně využita při pro ni doporučených provozních teplotách. Maximálně doporučujeme využívat letní a zimní pneumatiky v příslušných obdobích. Využívání celoročních pneumatik je přinejmenším diskutabilní.

2006-2024 © Pneuservis André. Poděbradova 55. Brno, Czech Republic