Jak vybrat pneumatiku

Na této stránce se dočtete několik málo informací, které by vám měly s výběrem pneumatiky pomoci. Nemá smysl zde sdělovat obecně známé informace, že veškeré povolené rozměry pneumatik, které můžete použít na vašem voze, jsou uvedeny v technickém průkazu. Velmi často se setkáváme s dotazy "Jaký rozměr pneumatik mohu obout na svůj automobil?". Odpověď je jednoduchá - obout smíte na váš automobil jen takové rozměry, které souhlasí s technickým průkazem. Jiné rozměry na vašem vozidle nemají co dělat a vy riskujete tučnou pokutu při nejbližší silniční kontrole. Nebudeme tu řešit ani velikost disků, která velice úzce souvisí s povoleným rozměrem pneumatik. Pokud máte jakékoli pochybnosti, kontaktujte náš pneuservis, kde vám náš odborník zodpoví dotazy týkající se rozměru disků a pneumatik, které můžete na vašem vozidle použít.


Řekni mi, jak jezdíš a já ti řeknu, jakou pneu potřebuješ

Řada řidičů hledá pneumatiku podle ceny. To ale není ten nejvhodnější způsob. Výběr pneumatiky by měl následovat až poté, co si zodpovíte na otázku "jakou pneumatiku zvolit k mému stylu jízdy?".


Jezdíte sportovně? (pak budete chtít pneumatiku pro sportovní jízdu)

Jezdíte agresivně? (to si radši nechejte pro sebe ;-)

Požadujete po pneumatice vysoký kilometrový výkon? (pak budete vybírat z kvalitních materiálů)

Vadí vám na pneumatikách jejich hlučnost? (poohlédněte se po pneumatice s nižší hlučností)

 

Až si na výše uvedené otázky odpovíte, snáze se vám potom bude vybírat z těchto druhů:

  • Sportovní pneumatika. Je tužší, lépe odolává náročnosti rychlé jízdy, mívá větší přilnavost a umožňuje rychlejší průjezdy zatáčkami. Jízda na sportovní pneumatice je ovšem méně komfortní. Sportovní pneumatiky se vyznačují větší hlučností a mnohem rychleji se sjíždějí (ve srovnání s komfortní pneumatikou).
  • Komfortní pneumatika. Pro běžné ježdění typická volba. Komfortní pneumatiky se vyznačují nižší hlučností, poskytují během jízdy větší komfort (menší přenášení nerovností a vibrací do kabiny). Komfortní pneumatika má vyšší kilometrový výkon (na komfortní pneumatice najedete více kilometrů).

Výběr pneumatik dále specifikujete dle dezénu (vzorku):

  • Symetrický vzorek. Symetrická pneumatika je určena spíše pro vozy nižší třídy. Pozice symetrické pneumatiky na vozidle je libovolná, tedy není závislá na směru otáčení.
  • Asymetrický vzorek. Asymetrická pneumatika je vhodná pro vozy střední a vyšší třídy. Pneumatika má po celém obvodu vzorek, který je na vnější a vnitřní straně odlišný. To zajištuje efektivnější přenos výkonu motoru na povrch vozovky při akceleraci a obdobně i při brždění. Asymetrická pneumatika zajištuje lepší odvod vody a tím lepší přilnavost za mokra či deště. Automobil při jízdě na asymetrických pneumatikách lépe drží v zatáčkách a lépe drží směr na rovné vozovce. Asymetrické pneumatiky se vyrábí v provedení "sportovní pneumatika" i "komfortní pneumatika".
  • Směrový vzorek. Směrová pneumatika je určena pro vozy střední a vyšší třídy. Pneumatika má po celém obvodu vzorek, u kterého je třeba dodržet směr otáčení kola při montáži. Vynikají stabilitou a dobrým odvodem vody. Bývají ale hlučnější a jejich kilometrový výkon bývá nižší. Vyrábějí se většinou v provedení "sportovní pneumatika".

Zátěžové a rychlostní indexy

Každá pneumatika má maximální určenou hmotnost, kterou ji lze na automobilu zatížit. Tato hmotnost nesmí být překročena. Každá pneumatika má rychlostní limit, který nesmí být překročen. Nejste-li si jisti výběrem pneumatiky, kontaktujte náš pneuservis. Velmi rádi vám odborně s výběrem pneumatiky pomůžeme.

Energetické štítky pneumatik

Od roku 2012 zavedla Evropská unie nově povinné značení pneumatik, které mohou usnadnit výběr správné pneumatika. Na energetickém štítku naleznete tyto parametry:

  • úspora paliva (souvisí s valivým odporem pneumatiky při jízdě)
  • přilnavost za mokra
  • hlučnost
2006-2024 © Pneuservis André. Poděbradova 55. Brno, Czech Republic